הכרויות לאנשים איכותיים
לחץ כדי לחזור לאתר
         פו"פנאי - הכרויות חינם                 אתרי הכרויות          פעילויות לפנויים פנויות          הכרויות דיסקרטיות                  הכרויות לדתיים                  לצאת לדייט                 

נושאים פעיליםנושאים פעילים  הצגת רשימה של חברי הפורוםרשימת משתמשים  חיפוש בפורוםחיפוש  עזרהעזרה
  הרשמההרשמה  התחברותהתחברות
פו"פ ועד בכלל
 כל הפורומים : פו"פ ועד בכלל
נושא נושא: על דת ואמונה - ועל דתיים וחילוניים שליחת תגובהשליחת נושא חדש
כותב
הודעה << נושא קודם | נושא הבא >>
טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

הצטרף / הצטרפה: 11 July 2006
מדינה: Israel
משתמש: מנותק/ת
נשלח בתאריך: 10 December 2007 בשעה 13:49 | IP רשוּם צטט את טיל4

איש עם כלב קטן נכנס לבית כנסת בעיר ניו יורק. השמש ממהר אליו ואומר ל "סליחה אדוני, אתה לא יכול להכניס לכאן כלב. זה מקום קדוש!" "מה זאת אומרת?" משיב האיש, "זה כלב יהודי! תראה!".
האיש פונה לכלב ופוקד עליו "חומי! דאבען!"
השמש שם לב שלכלב יש תיק קטן תלוי על החזה, כמו תיק הברנדי של כלבי הסאן-ברנרד, אבל להפתעתו הכלב מוציא מהתיק כיפה, טלית ותפילין, שם אותם על עצמו, פוסע שלוש פסיעות לאחור ומתחיל להתפלל תפילת שמונה-עשרה.
"פנטסטי!" השמש מתלהב, "פשוט לא יאמן! אתה צריך לקחת אותו להוליווד, שיופיע בטלויזיה, אולי בסרטים..."
"זה גם מה שאני אמרתי לו" אומר האיש במרמור, "אבל השמוק הזה רוצה להיות עורך דין!"

שושה ח.

הצטרף / הצטרפה: 31 October 2007
נשלח בתאריך: 16 December 2007 בשעה 15:09 | IP רשוּם צטט את שושה ח.

מעניין אילו הרהורי אמונה עוברים כעת לבני בראש?!?!
חזרה לתחילת העמוד הראה שושה ח.'s פרופיל חפש הודעות אחרות של שושה ח.

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 07 January 2008 בשעה 19:10 | IP רשוּם צטט את טיל4

היא חזרה בתשובה

מילים: יעקב (יענקלה) רוטבליט
לחן: מתי כספי

אז נפלתי שדוד, בגרוני יבבה
הם אמרו שגם היא חזרה בתשובה:
צדיקים מלמדים לה דיני יראים -
לא תשוב עוד לפקוד את שדותי החוטאים.

עטופה כל כולה, מבלי סדק פעוט
צחור שדיה כיסתה במלבוש של צניעות.
קרסולה העדין בפוזמק הארוך
על חלקת ירכה, מתחתל הוא ברוך.

שערה הארוך, הגולש ויורד
נאסף והושפל וכלאוהו כעת
במטפחת שביס נאנק מתפרץ
והרבי אומר שצריך לקצץ.

מבטה אור אחר, לא עוד גיץ וברקים.
נאלמה לשונה שידעה תפנוקים
ושפתיה רכות ונעות בתפילה.
מתחשק לי לבכות בשבילי, בשבילה.

מאושר הספרון שאוחזת ידה
בזריזות אצבעות אשר אין לה מידה
בדפיו תעלעל, עמודיו תדפדף.
היושב במרומים בודאי מזדקף.

וכעת לשידוך הוציאוה לשוק
ואני הנגזל מרומה ועשוק
חילוני עד כאב ואוהב כמאז
הותירו אותי מחוץ למכרז.

והיא שוב לא תבוא, מתגנבת בלאט
בין סדיני הרכים , לעונג שבת
ואני האומלל, מה אוסיף לדבר
לו הייתה לי תשובה, אז הייתי חוזר.

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 08 January 2008 בשעה 18:40 | IP רשוּם צטט את טיל4

שאלות שנשלחו לרב ותשובותיו:

אני בת 17, יש לי חבר צדיק בן 16.5, ואנחנו רוצים להתחתן. אבא שלי מתנגד ואמא שלי בעד (הם גרושים, אגב). מה עושים?

שואלים שוב בעוד שנתיים.

אני רווקה בת 42 מחוגי ישיבת הר המור. הציעו לי שידוך עם בחור מצוין ממרכז הרב. להיפגש אתו?

אפילו עם בחור פחות מצוין מתולדות אהרן.

לאחרונה נודע לי שהרצל ובן-גוריון לא היו דתיים. האם צריך להגיד הלל ביום העצמאות?

גם מוטה גור לא אכל ' גלאט', ובכל זאת אנחנו אומרים הלל ביום ירושלים.

פועל ערבי בונה אצלי מרפסת. האם צריך להגיש לו פירות מהיתר מכירה או מיבול נכרים?

תלוי מה נהוג אצלו בבית אבא.

מה מקור המנהג לאכול סופגניות בחנוכה?

מאפיית אנג' ל.

מדי בוקר אני ממהר מאוד לעבודה, ולכן נוסע 130 קמ " ש וחוצה פס לבן. האם צריך להגיד ' הגומל' כל שני וחמישי או לרכז את כל 'הגומלים ' בשבת?

לא משנה, העיקר שתלמד את הילדים שלך להגיד קדיש יתום.

אני נער גבעות בשומרון. כשבאים לפנות אותנו, מה יותר מתאים לצעוק לחיילים – ' נאצים' או ' יודנראט'?

תברר ביד ושם.

האם מותר לאכול נקניקיה פרווה עם חלב סויה או שזה מראית עין?

זה סתם טעם רע.

בקרוב אתגייס לצה "ל. מתי עליי להתחיל לסרב פקודה?

אחרי השחרור.

לפני חצי שנה ביטלתי את המנוי שלי על עיתון ימני בגלל מאמר נגד סרבנות. עכשיו יש עוד מאמר. מה עושים?

מפסיקים להציץ בעיתון של השכן.

כיצד מבטלים מנוי על חינמון?

בלי ברכה.

האם זה ביטול תורה לשלוח שו "ת סלולרי?

לא, אבל זה בלבול מוח.

שלחתי שו "ת סלולרי לשני רבנים וקיבלתי תשובות סותרות. כיצד לנהוג?

תתעלם מהתשובה השנייה ואל תטריד רב שלישי.

מאיזה גיל אפשר לשלוח שו "ת סלולרי?

עד גיל 14.

ובכלל, מה דעת כבודו שליט "א על תופעת השו " ת הסלולרי?

זה לא לפלאפון.

שושה ח.

נשלח בתאריך: 08 January 2008 בשעה 23:04 | IP רשוּם צטט את שושה ח.

גוטה גוטה-(תרגום ממרוקאית:טוב, טוב!)

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 18 January 2008 בשעה 14:35 | IP רשוּם צטט את טיל4

מתי נוצר אלוהים ולמה - מוני אמריטוס

כאשר נברא העולם,
עדיין לא נוצר האדם.
החיידקים היו פאר היצירה,
והכל הסתדר לא רע.

עברו עוד מיליוני שנים,
ונוצרו גם חיות ודגים,
האדם עדיין לא נברא,
והכל הסתדר לא רע.

כל אותן השנים,
לא היה צורך באלוהים.
האדם עדיין לא נברא,
והכל הסתדר ממש לא רע.

ואז בגלל איזה מוטציה בודדה,
נוצרו בני האדם- מין חיה משונה.
הם הרגו והרסו הכל מסביבם,
לא מתוך רעב, ככה סתם.

ובעוד החיות חיפשו פתרונות לקיום,
התחקה האדם אחרי חוקי היקום.
בעקר הטרידה אותם העובדה,
שבעולם הזה משתלם להיות רע.

בנוסף היו לבני אדם בקשות אישיות,
וממש לא היה למי לפנות.
ומאחר ולא מצאו על הארץ פתרונים,
החלו לחפש תשובות במרומים.

בתחילה הקימו בני אדם ממשלת אלים,
וכל אל היה מוסמך לטפל רק בעניינים מוגדרים.
אולם כפי שקורה עלי אדמות,
רבו האלים על הסמכויות ופרצו מלחמות.

נוצר צורך באישיות סמכותית עליונה,
שאליו יוכלו בני האדם לפנות בתפילה ותחינה,
ולמען יוכל אלוהים להבין את שפתם,
בראו אותו בני אדם ממש בצלמם.

היהודים היו הראשונים להמציא את אלוהים,
כתבו לו ספר חוקים, ונתנו לו מינוי לכל החיים.
בתמורה העניק להם אלוהים את התואר-עם סגולה,
ולהבדילם מיתר הגויים עשה להם ברית מילה.

הגויים שנשארו בלי אלוהים, חיפשו דת עם פחות אילוצים.
לבסוף מצאו יהודי עם קשרים, שסידר להם דת קלה לנוצרים.
ואילו המוסלמים, מצאו את בני דודו, כעבור כ-700 שנים.

היום לכולם יש אלוהים עם משרדי תווך שונים,
ובני אדם יכולים להמשיך ולעשות דברים רעים.
במרומים יושב אל שסולח על כל עברה,
שהרי בשל כך הוא קיים, לשם כך הוא נברא.

שושה ח.

נשלח בתאריך: 18 January 2008 בשעה 20:57 | IP רשוּם צטט את שושה ח.

נכון ומדוייק, על פי השקפתי!

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 23 January 2008 בשעה 20:43 | IP רשוּם צטט את טיל4

קורבן על מזבח האומה / שלמה בכר

כבר בא בימים דוד הזקן// אך הוא עוד לפרק חדש מתכונן// כי אין בסביבה איש ראוי שיחליף// את המלך דוד, רוב שנים עוד יוסיף!// הוא אומנם ברצון היה מתפטר// אך העם לא יכול עליו לוותר.// במבט צנוע, אבל מפוכח// הוא יודע, שאין מלך כמוהו מוצלח.//

הקהל שקרא על דוד במתיחות// איך נקרא מן הצאן לשאת בשליחות// למד, שהבחירה הייתה כל כך חשאית// עד שאיש לא יכול היה להעיד// כי האל את דוד למלך הועיד.// רק סופרי החצר, כותבי התנ"ך// לאחר שקיבלו תשלום מנופח// פרסמו, ששמואל אותו למלך משח.// כך יידעו סופרי החצר את העם// שלנצח דוד מלך חי וקיים.//

אולם דוד עכשיו כבר לא גבר עז// כמו בעת שהיה עוד נער נועז.// שראשו תלתלים קווצותיו אודם פז.// ולמרות שמזמן הוא עבר את שיאו// עדיין המלך דבק בכיסאו// ועוד מתיימר 'לרענן' את ערשו:// אולי אבישג, הבתולה משונם// תעורר עת דודים, גופו תחמם// כדי שבשרו אולי יתקומם.//

"אמת", כך אמר, "הייתי מעדיף// לצאת לגמלאות, אבל אין לי תחליף.// גם לא הקמתי ממלכה גדולה ומושלמת// שיפרקו לי אותה בהתנהלות כושלת.// ובכלל, מדוע המלך חייב// להפקיר את הכוח בידיהם של בניו// הרוצים לרשת אותו בחייו?// דוחפים עצמם קדימה במרץ// כמו שעשה אביהם הקדמון פרץ.*// נ. ב., הוא בכלל לא זוכר שניתנה// הבטחה לבת שבע שימלוך שלמה בנה.//

וממתי במדינה, מי שהוא בעל עניין// ויתר מרצונו על שלטון וקניין?// אלא אם הייתה לו בעיה רפואית// או הסתבך בעברה כלכלית// ו-או העלילו עליו עלילה פלילית.// וגם מזה יחלץ בסיוע פרקליט.// ואם מעברו ייחשף איזה תיק// תמיד מצרה ייחלץ הצדיק.//

לתולדות דוד יש גם סוף מעשה,// פסוק מקוהלת המתאים לנושא:// "לכל זמן ולכל חפץ - עת".**// ואשרי מסיים כל תפקיד במועד.// מי שלא פרש בשיא כיאות// עלול מתפקיד לפרוש בסי-יוט.// זהו לקח ברור וכמעט אוטומטי// ונכון בכל דור, גם למנהיג כריזמטי.//

מוסר השכל לכל איש, מדוד ועד פרס// מי שלא יפרוש במועד, יהיה ללעג וקלס.//

שושה ח.

נשלח בתאריך: 24 January 2008 בשעה 17:47 | IP רשוּם צטט את שושה ח.

מתאים לכל תחום בחיים, לא רק בפוליטיקה.

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 25 January 2008 בשעה 19:13 | IP רשוּם צטט את טיל4

אֱלֹהִים לֹא הָיָה בַּגֶטוֹ (חנוך יצחקי בן אליעזר)

בְּסִמְטְאוֹת הַגֶטוֹ יְהַלְכוּ הַצְלָלִים,
מְזֵי רָעָב, מְבֹעָתִים מִפַחַד מָוֶת וְאֵימָה,
שָׂם, בֵּינֵיהֶם, לֹא שָׂכַן אֱלֹהִים,
לֹא חֶמְלָה, לֹא רַחֲמִים, רַק חַרוֹן וְחֵמָה...

הַטְרַנְסְפּוֹרְטִים בַּרַכָּבוֹת, דָּהֲרוּ אֶל הַיַעַד,
בִּקְרוֹנוֹת סְגוּרִים וַחַתוּמִים, עַמְךָ יִשְׂרָאֵל,
וּכְשֶׂהִגִיעַ הַמִטְעָן, אֶת זֹאת יֵשׁ לָדַעַת:
בֵּין מְקַבְּלֵי הַפָּנִים, לֹא הָיָה שָׁם הָאֵל...

בְּתָאֵי הַגַזִים, במִשְׂרְפוֹת אָדָם הָעֲשֵׁנוֹת,
מְלֶאכֶת הָקֶּטֶל נֶעֱשׂתָה בְּאֵין מַפְרִיעַ,
לְפִי תָּכְנִית וְלוּחַ זְמַנִים, לְלֹא פְּשָׁרֹות,
כִּי אֵל מָלֵא רַחַמִים, גַם שָׁם לֹא הוֹפִיעַ...

...וְתִינוֹקוֹת בֵּית רַבָּן, זַכִּים וּטְהוֹרִים,
אֲשׁר מַחְשֶׁבֶת חֵטְא, טֶרֶם יָדְעוּ יָדֹעַ,
עֻנּוּ וְהוּמְתוּ בּידֵי מִפְלְצוֹת רֶשַׁע הַצּוֹרְרִים,
גּם לְשָׁם לֹא הגִּעַ וְלֹא הָיָה שׁם אֱלֹהַּ...

עֵת גִּבּוֹרֵי הַגֶטָאוֹת שִׁלְחוּ אֵשׁ הַמֶּרֶד לְהַצִּת,
אֱלֹהֵי צְבָאוֹת לֹא הָיָה לְחוֹלֵל אֶת הַנֵּס,
לֹא דֶּבֶר, לֹא שְׁחִין, לֹא מַכַּת בְּכוֹרוֹת להָמִית,
לֹא הִכָּה בַסַּנְוֵרִים אֶת גְּדוּדֵי הָאֶס-אֶס...

בְּמִצְעֲדֵי נִצּחוֹן וּמִסְדְרֵי פְּאֵר בְּרֹב עַם,
שֶׁל הָרַייךְ הַשְׁלִישִׁי, שֶׁל מַמְלֶכֶת הָרֶשַׁע,
הַסִסְמָה "אֱלֹהִים עִמַּנוּ" בָּקַע מִגְּרוֹנָם,
הַאמְנָם שָׁם הָיָה יְהֹוָה, וְשֻׁתָּף לַפֶּשַׁע ?...

לֹא, גַם מִשָם הוּא נִפְקַד כְּמוֹ בּכָל אֲתַר בַּחֶלֶד
שָׁם זַעָקוּ לְהַצַלָה נִדְכְּאֵי מַאֲמִינָיו הַתְמִימִים
מִכִילְיוֹן אַכְזָר שֶׁל אַלְפֵי רִיבוֹא אִישׁ אִישָׁה וַיֶלֶד
בַּחַרֶב, בְּאֵשׁ, בִַּרָעָב, בְּחוֹלִי, אֵיכָה רַחֲמִים?

אַל תֹּאמַר אֱלוֹהִים רַב חֶסֶד חַי וְקַיָם, כִּי לֹא!
תֹּאמַר: שָׁמַים וַאָרֶץ וְאוֹתְךָ מִי בַּרָא בִּלְעָדָיו?
וַאוֹמַר אַיֵה אֱלוֹהֶיךָ, מַה טַעַם יֵשׁ לִסְגוֹד לוֹ?
לֹא נִשְמַע, לֹא נִרְאֶה, כַּבָה אוֹרוֹ, כָּלוּ מַעֲשָיו?...

שושה ח.

נשלח בתאריך: 25 January 2008 בשעה 19:19 | IP רשוּם צטט את שושה ח.

מה הביא אותך להביא לנו משהו קשה כל כך בערב שישי, בני?

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 03 February 2008 בשעה 19:58 | IP רשוּם צטט את טיל4

הרב אבינר: "הגרושות שוות יותר"

הרב שלמה אבינר יוצא נגד מה שהוא מכנה "המיתוס המרושע של הגרושה", וקורא לחברה הדתית שלא לשפוט אף אחד על פי "מעמד אישי שהיה וחלף". על ההזדמנות השנייה: "לאו דווקא עם גרוש או אלמן"

. אדרבא, היא שווה יותר, כי אין חכם כבעל הניסיון" – כך קובע הרב שלמה אבינר במאמר שפרסם על היחס לגרושות בחברה הדתית. לטענתו, נשים אלו אינן נופלות מאחרות ברצינות וביראת שמים ו"יש להן אפילו רגשות". הרב קורא לציבור לשבור את המיתוס ולהסתכל על בני אדם על פי מה שהם, ולא על פי המעמד האישי ש"היה וחלף". המאמר פורסם בעלון תנועת "ראש יהודי".

"איני יודע מי המציא את המיתוס המרושע שאישה גרושה שווה פחות", תוהה הרב אבינר בפתח דבריו ומתקן מייד: "ראוי לכל בר דעת לדעת שאישה גרושה היא בן אדם כמו כולם ואין לה קרניים". לדבריו, בזכות ניסיונן נשים אלה "שוות יותר" והן ניחנות במבט רחב יותר על החיים. על חששם של הגברים להינשא לגרושות כתב: "כמובן, יש לבדוק אם לא היו יסודות שליליים באישיותה האשמים בגירושים, אך זאת בדיקה שיש לבצע אצל כל אדם, כלומר: טוב ליבו, ישרותו וכל מידותיו הטובות".

הרב אבינר טוען עוד כי מי שמחפש אמונה חזקה, יראת שמים ורצינות– יוכל למצוא אותם גם אצל אישה גרושה. "היא לא פחות מאחרת", הוא מגלה, "יש לה אפילו רגשות". לקראת פרק ב' מבהיר הרב: "מגיעה לה הזדמנות שנייה, לאו דווקא עם גרוש (שכמובן גם הוא בן אדם) או אלמן (כנ"ל), אלא גם עם רווק".

"לא אמרנו שיש להתחתן כמו עיוורים עם ההצעה הראשונה", מדגיש הרב אבינר, "בוודאי צריכה להיות התאמה בסיסית, בודאי צריך רגש". עם זאת הוא סבור: "עלינו להתרגל להסתכל על בני אדם על פי מה שהם כשלעצמם ולא על פי הגדרות של איזה מעמד אישי שהיה וחלף". 

annie77

הצטרף / הצטרפה: 24 September 2007
נשלח בתאריך: 07 February 2008 בשעה 22:34 | IP רשוּם צטט את annie77

מצד אחד: "גרושות שוות יותר..."

מצד שני: "עלינו להתרגל להסתכל על בני אדם על פי מה שהם כשלעצמם ולא על פי הגדרות ..."

סתירה לא?

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 11 February 2008 בשעה 19:17 | IP רשוּם צטט את טיל4

שיר השירים - דו שיח בין אוהבים. עליזה מנדל

מגילת שיר השירים נקראת בשבת חול המועד של פסח. זוהי המגילה הראשונה מבין חמש המגילות, והיא נקראת בחג הפסח, בחודש ניסן, הראשון בסדר החודשים במקרא, אולי משום ששיר השירים מדבר על גאולת מצרים: "לסוסתי ברכבי פרעה" (א, ט). בהשפעת המקובלים הונהגה קריאת המגילה גם כתפילת קבלת שבת, ויש הנוהגים לקרוא אותה לאחר הסדר בחג הפסח.

שיר השירים נקרא כך על פי שתי המילים הראשונות שבו, והוא מיוחד במינו בין ספרי המקרא. יש בו דברי אהבה, תיאור יופיים של הנאהבים ותיאורי טבע. עלם ועלמה, שני רועים, מדברים על אהבתם העזה זה לזה, על תשוקתם להתעלס באהבים ומשבחים זה את יופיו של זה.

בעיני חז"ל, שיר השירים הוא אלגוריה, השיר המעולה מכל שיריו, סיפוריו ומשליו של המלך שלמה המבטא לדעתם את האהבה העזה בין כנסת ישראל לבין מלכו של עולם.

רבי עקיבא, מגדולי התנאים, העלה את קדושתו של שיר השירים למעלה מקדושת שאר ספרי הכתובים: "חס ושלום! לא נחלק אדם מישראל על שיר השירים שאין כל העולם כדאי כיום שניתן שיר השירים לישראל. שכל כתובים קודש ושיר השירים קודש קודשים" (מסכת ידים ג, ה).

דעה זו לא התקבלה על כל העם. רבים הבינו את שירי האהבה האלה כפשוטם וגם היו שרים אותם בבתי יין, דבר שנחשב בעיני רבי עקיבא וחבריו חילול קודש. בתוספתא (סנהדרין יב) כתוב: "רבי עקיבא אומר: המנענע קולו בשיר השירים בבתי המשתאות ועושה אותו כמין זמר, אין לו חלק לעולם הבא".

קשה לקבוע מתי התקבל הפירוש האלגורי של שיר השירים. סימוכין לנטייה דרשנית זו נמצאים בכתביו של הפילוסוף היהודי פילון האלכסנדרוני, שחי לפני חורבן בית שני, היה חניך הפילוסופיה היוונית והושפע מנטייה אלגורית של חכמי יוון. גם חכמי הנוצרים מצאו בו רמזים דתיים ליסודות אמונתם.

בסוף המאה ה-18 החל לפרוח חקר הטקסט המקראי, והוא עסק בשיר השירים במובנו הפיוטי. עוד בשנת 1776 תרגם המשורר הגרמני גתה את שיר השירים והתפעל משירי האהבה וציורי הטבע שבו. הרדר, משורר גרמני גדול אחר, אמר כי שיר השירים קדוש בשירתו על אהבה טהורה שנקשרו בה שתי נפשות לתכלית נעלה.

שמו של שיר השירים מעיד על מבנהו: הוא מורכב משירים המהווים שיר אחד ספוג כמיהה של השולמית לדודה, פואמה שביסודה מונח סיפור אהבה: נערה יפה מכפר שונם (או שולם), הייתה בת יחידה לאמה, אביה כנראה מת בילדותה. הנערה רעתה את עדר העזים אשר לאמה ורועה בן כפרה, אשר גדל עמה, אהב אותה והיא אהבה אותו. אחיה הגדולים ניסו להרחיקה מהרועה המאוהב והטילו עליה להיות נוטרת בכרמים. ביום בהיר אחד, כאשר התהלכה הנערה במשעול הכרמים, אנשי המלך שלמה שכנעו אותה או לקחוה בכוח לבית הנשים של המלך בירושלים. המלך התאהב בה, ונשי ההרמון, "בנות ירושלים", ביקשו שתישאר אתן, אך לבה יצא לאהובה. היא הובאה להיכל הקיץ של המלך בקרבת הלבנון, ואהובה הרועה בא לבקרה ודיבר על לבה שתחזור לכפר מולדתם. המלך, בראותו כי עזה אהבתם, הרשה לה לשוב לבית אמה. בדרכם לכפר הראה לה דודה את עץ התפוח שישנה פעם בצלו ועורר אותה בנשיקה. אז הנערה מתרפקת על דודה ומהללת את האהבה הטבעית, התמה, אשר "מים רבים לא יוכלו לכבותה ונהרות לא ישטפוה" (ח, ז). ואם שלמה המלך חשב לקנות את לבה בכסף וזהב, הרי "אם יתן איש את כל הון ביתו באהבה, בוז יבוזו לו" (ח, ז). גם אחיה וגם המלך נוכחו לדעת כי היא ידעה לשמור על כבודה ושמרה אמונים לידיד לבה.

שיר השירים הוא, אם כן, שיר עלילה. הנפשות הפועלות בו הן השולמית, הרועה מכפר שונם, דודה הרועה, אחיה, אמה, המלך שלמה ובנות ירושלים, ועיקרו שיח בין רעיה לדודה. געגועים עזים, קרבה ופרידה, חיפוש נואש ומפגש קצר מועד, תקווה ותוחלת - אלו הם צלילי הרקע לשיח המתנהל בין "השולמית" ל"דוד", אך כשנבקש למצוא את גיבור העלילה והדמות המרכזית במגילה, נגלה ש"הרעיה", "היפה בנשים", ניכרת במנהיגותה ובמקום שהיא תופסת בשיר השירים. היא שאומרת את הרוב מוחלט של הכתובים. מרכזיותה של האישה מתבטאת אף בדימויים מן הטבע המתארים אותה וחוזרים שוב ושוב, ואילו ה"דוד" מתבטא פחות ותיאוריו מעטים. כמו כן, נראה של"רעיה" יש חברות - "בנות ירושלים". הללו משמשות מעין מקהלה במגילה, אך אין אף לא מקרה אחד של דו-שיח בין הדוד לבין חבריו.

על אף התיאור האחיד, קשה למצוא בספר רציפות פיוטית ודרמתית. את עיקרי העלילה הקורא משלים מתוך המונולוגים והדיאלוגים שלא בהכרח נקשרים יחד. היצירה אחידה בעיקר ברוחה - נושא הגעגועים והאהבה מחבר את כל שירי הספר, והשירים דומים גם בסגנונם ובתיאורי הטבע וקסמי האביב המשולבים בהם.

החוקרים סבורים שמוצאם של הטקסטים בשיר השירים הוא בשירי חתונה. בחגיגות חתונה שרובן נחגגו באביב, החתן והכלה היו כמלך וכמלכה. בשירי חתונה כפריים קדומים נמצאו דברי שבח ליופי אבריה של הכלה ותיאור מפורט ולא צנוע שלהם: "שערך כעדר העיזים" (ה, ה); "כפלח הרימון רקתך" (ה, ז); "כמגדל דוד צוארך" (ד, ד); "שני שדיך כשני עפרים" (ד, א-ה). החתן תואר כך: "ראשו כתם פז" (ה, יא); "לחייו כערגת הבושם ידיו גלילי זהב שוקיו עמודי שש" (ה, יא). התיאורים המהללים את יופיים של השולמית ושל דודה רוויים ניחוחות כפר ומושפעים מהנוף ומהסביבה שבה נוצרו. שירים אלו נולדו מן הסתם במקום מרעה העדרים ובצלצול פעמוניהם, בכרמים בגנים, במעיינות, וביערות שבהם צבאים, איילות, בתי עץ וציוץ צפרים. ציורי השירים לקוחים מחיי הרועים: "שיניך עדר הרחלים שעלו מן הרחצה" (ו, ו), הרועה "מדלג על ההרים מקפץ על הגבעות", "דומה דודי לצבי או לעופר אילים" (ב, יט). כשהשולמית נפגשת עם הרועה, היא שואלת אותו: "הגידה לי שאהבה נפשי, איכה תרעה? איכה תרבוץ בצהריים" (א, ז). הרועה, "עיניו כיונים על אפיקי מים", "מראהו כלבנון", "בחור כארזים", והשולמית: "זאת קומתך דמתה לתמר", "שערך כעדר העיזים שגלשו מהר גלעד (ד, א)", "בטנך ערמת חיטים". מתיאורים אלו לא נותר אלא להאמין שהשולמית של שיר השירים היא האישה היפה ביותר בתנ"ך, היחידה שהתנ"ך מתאר בסדרה של דימויים מפורטים: "שני שדיך כשני עופרים תאומי צבייה הרועים בשושנים" (ד, ה).

התיאורים בספר חושניים, הדיאלוגים והמונולוגים, בעיקר שלה, רוויים געגועים ארוטיים, כמיהה למגע פיזי קרוב בינו לבינה: "צרור המור דודי לי בין שדי ילין" (א, יג), "הביאני אל בית היין ודגלו עלי אהבה סמכוני באשישות רפדוני בתפוחים כי חולת אהבה אני שמאלו תחת לראשי וימינו תחבקני" (ב, ה), "על משכבי בלילות בקשתי את שאהבה נפשי בקשתיו ולא מצאתיו" (ג, א) ועוד.

בפרק ה' יש דו-שיח הזוי בין האוהבת לבין דודה. הנערה דרוכה כולה בציפייה לדפיקת אהובה בדלת. היא שומעת אותו מתחנן: "פתחי לי אחותי רעיתי יונתי תמתי". כדי לתרץ את הבהילות שבקולו, הוא מתנצל "שראשי נמלא טל קוצתי רסיסי טל". הנערה עונה, ספק לו ספק לעצמה: "פשטתי את כותנתי איככה אלבשנה רחצתי את רגלי, איככה אטנפם?" (ה, ג). האם לא נעשו הכנות אלו לכבודו? אם היא ישנה ולבה ער לקראתו, מדוע היא מהססת ואינה פותחת את הדלת? האם התיאור המפורט והאינטימי של הכנותיה איננו מבקש אלא להוסיף לאווירה הארוטית בדו-שיח המדומה שלפנינו? היא רואה את ידו: "דודי שלח ידו מן החור ומעי המו עליו קמתי אני לפתוח לדודי וידי נטפו מור ואצבעותי מור עובר על כפות המנעול" (ה, ד-ה). הנערה מדמיינת את דודה קרוב ומוחשי וכולה התרגשות. ריחות הבשמים שבידיה מסמלים את ההתרגשות ואת ההכנות לקראת ביקורו, אולם הפנטזיה הארוטית מסתיימת במפח נפש. כשפתחה את הדלת לדודה, הוא חמק לו: "בקשתיהו ולא מצאתיהו קראתיו ולא ענני". השומרים שמצאו אותה סובבת בחוצות העיר וקוראת בשמו התייחסו אליה בגסות. היא מבקשת מבנות ירושלים שיאמרו לדודה, אם יימצא, את האמת לאמתה: "שחולת אהבה אני" (ה, ח).

עיקר שיר השירים בקשר בין אוהבים, קשר כה אמיץ, מיוחד ושונה שאפשר לייחס לו קדושה. הנערה מדברת בגלוי על רגשותיה, על תשוקותיה ועל געגועיה. היא והוא אינם נרתעים מתיאורים מפורטים זה של זה, תיאורים המעידים על היכרות אינטימית, על הערצה ועל השתוקקות מתמדת להתבונן ולגעת זה בזה. אהבה זו גוברת על מכשולים "כי עזה כמות אהבה, קשה כשאול קנאה כשפיה כשפי אש שלהבת יה" (ח ,ו), ובדימוי גורף האהבה נהיית הגיבור הראשי של שיר השירים: "מים רבים לא יוכלו לכבות את האהבה ונהרות לא ישטפוה אם יתן איש את כל הון ביתו באהבה בוז יבוזו לו" (ח, ז). אהבת הרועים פשוטי העם חזקה מכסף וממלכות גם יחד. בכך בא לידי ביטוי הרעיון הכובש של ניצחון האהבה שמקורה בקשר בין הרועה לדודה, על תענוגים, תפנוקים ופיתויים בארמון המלך. רעיון זה כשלעצמו יכול להצדיק את שילובו של שיר חילוני בין כתבי הקודש.

הזהירות הרבה שיש לנהוג באהבה באה לידי ביטוי באחד הביטויים הפיוטיים הרגישים ביותר המופיע בשיר-השירים שלוש פעמים: "השבעתי אתכם בנות ירושלים בצבאות או באילות השדה אם תעירו ואם תעוררו את האהבה עד שתחפץ". לרגש האהבה כוח משל עצמו, ואין לדחוק בו כשם שאין לדעת מתי יתעורר. כל אדם שזכה וזוכה לאהוב יודע שרב בו המסתורי על המובן וההגיוני. האהבה היא המחברת בין בני אדם ועושה אותם טובים יותר. מכאן אולי אפשר להבין את מקורו ואת טיבו של הפירוש האלגורי לשיר השירים ואת נימוקיו הנלהבים של רבי עקיבא להשארת שיר השירים במסגרת ספרי המקרא הנבחרים. מן הסתם האמונה והאהבה נובעים מאותו מקור בנפש האדם. פיוטי האהבה בשיר השירים הם עזים ומתפרצים ממעמקי הנפש ובגילוי לב. בכך הם בהחלט ראויים למעמדם בעיני הקוראים אותו כאלגוריה לאהבה בין כנסת ישראל לאלוהים ובעיני הקוראים אותו כספר שירי אהבה.

vardi

הצטרף / הצטרפה: 25 September 2007
נשלח בתאריך: 15 February 2008 בשעה 18:19 | IP רשוּם צטט את vardi

טיל

בהמשך לכנס הרבנים ....

למי אתה מכרת את ריאותיך???

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 21 February 2008 בשעה 18:58 | IP רשוּם צטט את טיל4

על השחיטה / חיים נחמן ביאליק
תרס"ג

שמים, בקשו רחמים עלי!
אם-יש בכם אל ולאל בכם נתיב –
ו א נ י לא מצאתיו –
התפללו אתם עלי!
א נ י – לבי מת ואין עוד תפלה בשפתי,
וכבר אזלת יד אף-אין תקוה עוד –
עד-מתי, עד-אנה, עד-מתי?

התלין! הא צואר – קום שחט!
ערפני ככלב, לך זרע עם-קרדם,
וכל-הארץ לי גרדם –
ואנחנו – אנחנו המעט!
דמי מתר – הך קדקד, ויזנק דם רצח,
דם יונק ושב על-כתנתך –
ולא ימח לנצח, לנצח.

ואם יש-צדק – יופע מיד!
אך אם-אחרי השמדי מתחת רקיע
הצדק יופיע –
ימגר-נא כסאו לעד!
וברשע עולמים שמים ימקו;
אף-אתם לכו, זדים, בחמסכם זה
ובדמכם חיו והנקו.

וארור האומר: נקם!
נקמה כזאת, נקמת דם ילד קטן
עוד לא-ברא השטן –
ויקב הדם את-התהום!
יקב הדם עד תהמות מחשכים,
ואכל בחשך וחתר שם
כל-מוסדות הארץ הנמקים.

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 27 February 2008 בשעה 18:47 | IP רשוּם צטט את טיל4

רבקה לוביץ' y'net

נרדמנו בשמירה, החרדים ניצחו

ועדת השרים הרחיבה השבוע את סמכויות בתי הדין הרבניים גם לעניינים אזרחיים שבין בני הזוג. רבקה לוביץ' סבורה כי מי שלא רוצה לראות כאן מדינת הלכה ש"סניקית חייב להתעורר, ומייד

רב א' תבע את המועצה הדתית לדין תורה על כך שהמועצה סירבה להנחיל לו את משרת אביו, שעבד כמשגיח, בירושה. מדוע חשב רב א' שהוא יכול "לרשת" את משרת אביו? כנראה שהוא ידע מה שהוא עושה. ואכן, בית הדין זימן את הצדדים לדין, ופסק כי זכותו של הרב א' לרשת את משרת אביו. אל תאמינו לי! פשוט קיראו על כך בפד"ר י' עמודים 35-61. בית הדין האזורי בתל אביב קבע כי: "לאחר שהתובע ימציא תעודת כושר מהגורמים הרבניים הנ"ל למילוי תפקיד רבני... יהיה על הנתבעת (המועצה הדתית. ר.ל).. למסור לו את משרתו ומקום כהונתו של אביו המנוח ז"ל...".

שני הצדדים עירערו לבית הדין הגדול על פסק הדין. התובע עירער בטענה כי על המועצה למסור לו את משרת אביו גם מבלי שיצטרך להמציא את התעודות הראויות, ואילו המועצה הדתית ערערה בטענה כי בן אינו יורש את משרת אביו. בפסק הדין של בית הדין הגדול נקבע בדעת רוב כי "משרה של רב המכהן בלשכת רבנות, לתפקיד כללי או לתפקיד מיוחד, נכללת בכלל המשרות שבמסגרת דין ירושה". לפיכך הם פסקו כי "על המועצה הדתית... למנות ללא דיחוי את הרב א' במקומו של אביו המנוח ז"ל, לאותה המשרה של אביו בכל היקפה". דעת המיעוט קבעה כי יש לצאת במכרז לגבי התפקיד משום ש "המקור לזכות ירושה במינויים על הציבור הוא במה שנאמר בתורה על מלך... ועל כן רק במינויים שיש בהם שררה, שזה מעין גינוני מלכות, יש ירושה". טוב שיש דעה שנשמעת מתאימה לערכי המאה ה-21. כמה חבל שהיא היתה דעת מיעוט.

הסיפור היה יכול להיות בגדר קוריוז אילולא התרחש באמת בשנת תש"ל, ואילולא עלתה לדיון הצעת חוק שמרחיבה את סמכויות בתי הדין הרבניים לסמכות שיפוט בהסכמה בעניינים אזרחיים שבין צדדים. כלומר, אם עד עכשיו בתי הדין שפטו בעניינים אזרחיים (כגון זה האמור לעיל) מבלי שהייתה להם סמכות לכך, מעכשיו הם ישפטו באותם העניינים כאשר יש להם את מלוא הסמכות לכך. כל זאת, מבלי שהם מחויבים לתת שום דין וחשבון בפני ערכאה אחרת כלשהי.

נראה לי שאזרחי מדינת ישראל, וכמה ארגונים לזכויות האדם, נרדמו בשמירה. מישהו חשב שארגוני הנשים יגינו על כוווו-לם. ובכן, ארגוני הנשים, בזכות עבודה של קואליציית "עיקר", השיגו הישג יפה. הצעת החוק, כלשונה, אינה מרעה בהרבה את המצב של נשים הבאות להתגרש כפי שנקבע בבית המשפט העליון בפרשות סימה לוי וסימה אמיר. אבל במקום אחר השיגו המפלגות החרדיות נצחון אדיר. הסטטוס קוו הופר ובית הדין קיבל סמכויות שיפוט בעניינים אזרחיים שלא היו לא בעבר. מי שלא רוצה לראות בהיווסדותה של מדינת הלכה חרדית וש"סניקית שיתעורר עכשיו ומייד. לפני שיהיה מאוחר מדי.

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 10 March 2008 בשעה 13:02 | IP רשוּם צטט את טיל4

אנשי רוח מדתות אחרות טוענים שהיהדות משפילה את  מעמד האישה.

חכמי היהדות טוענים שהיהדות דוקא מעלה את ערכה של האישה ואפילו יותר מהגבר.

הנה כמה דוגמאות להסבר שני הצדדים:

מצד אחד היהדות אומרת על האישה:

***"כל כבודה בת מלך פנימה"- מקומה של האישה בבית, בפנים בלי להתבלט בחברה.

***האישה הופכת לטמאה מספר ימים בכל חודש וצריכה לעבור טבילה כדי להטהר.

***אסור לשמוע קול של אישה שרה, רק גברים יכולים להיות זמרים!

***אישה לא יכולה להבחר להיות מלכה לעם (" שום תשים עליך מלך"- רק מלך)

***לאישה אסור להיות דיינית בבית דין רבני וגם לא יכולה לשמש בתור עד במשפט.

***לא ראוי  לאישה ללמוד תורה

***אישה לא  תקרא בתורה וגם לא תעבור לפני התיבה ( חזנית) בבית הכנסת.

אלו רק חלק מהדוגמאות שהיהדות מביאה בנושא האישה.

לעומת זאת אומרים חז"ל:

***'' נתן הקב''ה בינה יתירה באישה יותר מבאיש''. ( נידה מה ) 

***החכמים אומרים שכל דעה האומרת שהיהדות משפילה את האישה זו דעה פרימיטיבית וחסרת כל יסוד.

ובימינו החברה כולה וגם היהדות דוגלת ביצירת שיוויון בין הגבר לאישה.

אז מה אפשר להסיק מכל זה?

האישה ביהדות מושפלת או שווה לגבר  

ואולי בכלל היא נמצאת במעלה גבוהה יותר מהגבר?

מה דעתכן/ם?

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 19 March 2008 בשעה 18:25 | IP רשוּם צטט את טיל4

AM-PM מחללת שבת - החרדים יוצאים לחרם ענק

איש העסקים דודי וייסמן סירב להפסיק את פעילות רשת AM-PM בשבת והתגובה החרדית לא איחרה לבוא: "ועדת הרבנים למען קדושת השבת" פירסמה היום קריאה לחרם על כל עסקי הקבוצה - דור-אלון, הריבוע הכחול ואפילו שפע שוק, הפונה למגזר החרדי. מזכיר הוועדה ל-ynet: "המאבק יהיה קשה אבל נילחם במי שנועץ לנו סכין בגב"

נטע סלע 

פורסם:  12.03.08, 14:54

בשנים האחרונות מגביר הציבור החרדי את השימוש בלחץ כלכלי כדי להביא לסגירת עסקים בשבת, והיום (ד') ננקט צעד נוקשה במיוחד: "ועדת הרבנים למען קדושת השבת" פירסמה מודעה בעיתונות החרדית לפיה מעתה ועד הודעה חדשה אין לקנות או לסחור עם החברות שבבעלות איש העסקים דודי וייסמן, נוכח סירובו לסגור את רשת AM-PM בשבת.

מדובר בחרם צרכנים בהיקף רחב במיוחד, שעלול לפגוע בפעילות המסחרית של 35 החנויות ברשת המרכולים AM-PM, 45 סניפי רשת המזון "שפע שוק" (שחלק מסניפיה פונים במיוחד לציבור החרדי) ועוד עשרות רבות של בתי עסק תחת המותגים "הריבוע הכחול", "מגה", "מגה בעיר" וחברת הדלק "דור אלון".

במודעה מודגש כי על הציבור שומר השבת להימנע מכל קשר עם החברות השייכות לקבוצה שבבעלותו של וייסמן, לרבות תווי קניה ושוברי קמחא דפסחא. "כל מי שלא יפעל כאמור לעיל, עד לליבון הדברים, יהיה בכלל אלו ששמו כספם על קרן הצבי", נכתב.

"לא ניתן שיהפכו את השבת לחול"

לאורך החודשים האחרונים ניהלו נציגי ועדת הרבנים משא ומתן עם נציגיו של וייסמן, במהלכו דרשו להפסיק את פעילות המרכולים בשבת. מזכיר הוועדה, יצחק גולדקנוף אמר ל-ynet כי "הרבנים אינם יכולים לחיות עם העובדה שאנשים יחללו שבת בפועל, בדרך ישירה או עקיפה". לדבריו, הבעיה העיקרית היא שחנויות נוספות, הממוקמות ליד המרכולים, נגררות לפתיחת העסק בשבת כדי לעמוד בתחרות.

"לא ניתן שבארץ ישראל יהפכו את השבת ליום חול", מצהיר גולדקנוף ואומר שבכוונת הוועדה להעמיד אנשים מטעמה בפתח ה"סוּפרים" הגדולים של "שפע שוק", ששישה מסניפיה משרתים את הציבור החרדי, כדי שאלו יסבירו לקהל שכל רכישה במקום נותנת יד לחילול השבת. "המאבק יהיה קשה אבל אנחנו נילחם באנשים שנועצים לנו סכין בגב. את הדבר הכי קדוש לנו הם רוצים לרמוס", אומר גולדקנוף.

הסניף מול בעלז; התגייסות הרב לאו

עיקר זעמם של החרדים נסוב סביב פתיחת אחד מסניפי רשת AM-PM בשבת, מול ישיבת בעלז ברחוב שינקין פינת אחד העם בתל אביב. בסמוך ממוקם מטה חסידי גור המתגוררים באזור וכן ישיבה שהקים הרב שלמה זלמן אויערבך.

לפני כחודש, בעקבות תלונות שנשמעו מצד הקהילה החרדית במקום, הזמין רבה הראשי של תל אביב, הרב ישראל מאיר לאו, את וייסמן לשיחה אישית. הרב לאו דיבר אל ליבו של וייסמן וביקש ממנו לפעול לסגירת חנויות הרשת בשבת והתמקד באותה חנות ברחוב שינקין. "חנות אחת פתוחה יכולה להביא להצפה של חנויות פתוחות בשבת בכל האזור וצביונה של השבת בתל אביב לגמרי מטשטש", סיפר הרב לאו ל-ynet על פרטי השיחה.

וייסמן מצידו סיפר לרב כי את אותה חנות מדוברת קנה מרשת מקדונלד'ס, אשר אף היא הייתה פתוחה בשבת ואף מכרה במקום מזון לא כשר. בשיחה בין השניים ציין וייסמן כי אחד מצעדיו הראשונים כבעלי החברה היתה להפסיק את מכירת הבשר הלא כשר בחנויות ואת ההתקשרות העסקית עם "מעדני מזרע", ש-AM-PM היתה מהקנייניות הגדולות שלה. הרב לאו הסביר לוייסמן כי ישנו דין שונה לבתי אוכל ולבתי מסחר וכי פתיחתם של בתי עסקים בשבת "עלולה למוטט לגמרי את יתד השבת בתל אביב".

וייסמן סיפר כי גדל בשכונת בורוכוב בגבעתיים ובבית לא דתי, אך סבו וסבתו היו אנשים דתיים שהתגוררו ברחוב שינקין. בעקבות השיחה, הודיע לרב שיורה על סגירת הסניף בשבת. "אני רואה בכך סגירת מעגל", ציין. הרב לאו הודה לו על המחווה אך גם הוסיף: "אני מקווה שזו תהיה הסנונית שתבשר את בוא האביב".

אך כל זה לא סייע בעדו של וייסמן אל מול "ועדת הרבנים למען קדושת השבת שהכריזה על החרם המקיף. 

מחברת "הריבוע הכחול" סירבו להגיב לידיעה. מחברת "אפיקים" המייצגת את חברת "שפע שוק" טרם נמסרה תגובה, כמו גם מלשכתו של איש העסקים, דודי וייסמן.

הרב קנייבסקי פסק: לא לקבל צדקה מ"שפע שוק"

החרדים מחריפים את החרם נגד עסקי דודי וייסמן: הרב קנייבסקי, מבכירי הרבנים הליטאים, פסק לגבאי רמת בית שמש לחדול מקבלת צדקה מכרטיס המועדון של "שפע שוק" - "הם תומכים בחילול שבת בפרהסיה ודינם כגויים שאין לקבל מהם צדקה"

נטע סלע 

פורסם:  14.03.08, 10:46

חרם הצרכנים החרדי קיבל היום (ו') משנה תוקף: העיתון "יתד נאמן", ביטאון של דגל התורה, מפרסם הבוקר את דבריו של הרב חיים קנייבסקי מחשובי הרבנים בציבור הליטאי, על-פיהם אנשי הנהלת שפע שוק "תומכים בחילול שבת בפרהסיה ודינם כגויים ועל כן אין לקבל מהם צדקה". 

את הדברים אמר הרב קנייבסקי לגבאי קופת הצדקה ברמת בית שמש א', שמואל גרינמן ומרדכי אייזנשטיין וכן לרב השכונה, הרב שלמה זלמן פרלשטיין. זאת לאחר שהגיעו לבני ברק לביקור בבתיהם של שלושה מהרבנים החשובים המתגוררים בעיר, הרב

אהרון לייב שטיינמן, הרב מיכל יהודה לבקוביץ' וכאמור הרב קנייבסקי.

הרבנים בירכו את הגבאים בשליחות הקודש "לדאוג למחסורם של אביוני העיר". במהלך הביקור בביתו של הרב קנייבסקי שאל הרב פרלשטיין את הרב קנייבסקי אודות ההסכם שנחתם בין גבאי קופת הצדקה של רמת בית שמש לבין הנהלת "שפע שוק". על פי ההסכם, על כל לקוח הרוכש את מוצריו בשפע שוק ומשתמש בכרטיס מועדון יועבר סכום של 3% מערך הקניה לטובת קופת הצדקה של רמת בית שמש. הסכם זה פועל כבר במשך שנים לטובת אביוני העיר ומסייע למשפחות העניות המתגוררות בה.

לאור קריאתה של ועדת הרבנים למען קדושת השבת בה יושבים נציגיהם של כלל הרבנים המובילים בציבור החרדי כי אין להתקשר בכל צורה ואופן עם עסקיו של איש עסקים דודי וייסמן ובכלל זה רשת המזון שפע שוק, מהמובילות במגזר החרדי, קבע הרב קנייבסקי כי הוא רואה בהנהלת שפע שוק כתומכת במחללי שבת, "ועל כן אין לקבל מהם צדקה ויש להפסיק לאלתר את ההסדר עמם".

הרב קנייבסקי בירך את גבאי הצדקה שלא יפגעו ודווקא בזכות שמירת השבת יזכו לברכה בפועלם למען עניי עירם. מנכ"ל שפע שוק, אורי קמינסקי, בחר שלא להגיב על הדברים ורק הוסיף כי "הרב קנייבסקי אומר משהו זה קודש קודשים".

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 08 April 2008 בשעה 12:02 | IP רשוּם צטט את טיל4

להבין שאין אלוהים / דפי

ילד נולד וילד אחר נהרג

אושר צחוק ודמעה

יצרים רצונות חוכמה ותשוקה

אז איך עובד המוח

יש אלוהים זה פשוט ונוח

לתשובה הזאת יש הרבה שאלות

כנראה שיש דברים שצריך לגלות

אבל מה יותר כדאי

לדעת או לחשוב אולי

אם מת הצדיק

אלוהים אותו אצלו רוצה להחזיק

אם מת החוטא

אלוהים אותו מהעולם רוצה לטאטא

ברוך השם

אף פעם לא אשם

לא טועה תמיד צודק

מוליד ממית ומחוקק

תפקיד גדול לדבר ששותק

ילדה בת חמש נאנסת

ילד עני תינוקת נהרגת

כל כך הרבה פשעים

כל כך מעט שנים

תפסיקו לומר שהחיים הם מסדרון

אז אולי גם תפסיקו לקבור ילדים בארון

כל אחד מה שבראש שלו יעשה

תאמין או לא מה שאתה רוצה

אני בשלי אתה בשלך

אבל רק תגיד לו שבינינו תמה המלחמה

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 24 April 2008 בשעה 19:24 | IP רשוּם צטט את טיל4

פסח מצה ובעיקר מרור / יוסי שריד

שמות רבים לחג הפסח - חג המצות, חג החירות, חג האביב. וכאן יוצע לו שם חדש - חג העניים - השואב השראתו מהמקורות ומהצרות. העוני הוא מוטיב מרכזי בהגדה, והעניים הם גיבוריה. לא היו לנצרכים ימים טובים מאלה. ישראל גמרה אומר להוציאם ממצרים, לשבור להם שבר - שבוע אחד של שובע בשנה שלמה של חרפת רעב.

בליל הסדר עצמו עלולים העניים ללכת לאיבוד מרוב הזדמנויות - כל הדלתות נפתחות בפניהם, שלא לדבר על הלבבות. י"ט שערי חמלה פתוחים, כנגד 19 משפחות העושר. יתפזרו להם אביונים ברחבי הארץ, וישאלו את עצמם מדוע; מדוע לא יבוא פסח פעמיים בשבוע.

רק אמש הם עלו על יצועם בבטן ריקה, כמיליון רעבים חיים היום בישראל; רק הבוקר הם עדיין חיזרו על פתחי עמותות. אך הלילה הזה נשתנה מכל הלילות. הלילה הזה כולנו מבסוטין. אלוהים שמע את קולנו וראה את עוניינו ואת עמלנו ואת לחצנו. גם בוז'י הרצוג ראה ושמע, והוסיף לקצבתנו 22 שקלים, המתקרקשים עכשיו בכיס.

בשבוע הבא יחזרו החיים לזבל - רגליים יכותתו וידיים יחטטו - אך את זיכרון ליל הסדר, זיכרון אישי ולאומי, איש לא יצליח עוד לקלקל; הם זכו לסדר אותו, וכן זכו לעשותו. ומי יודע, אולי עניים מפתחים במרוצת הזמן תכונות של גמל מדבר, האוצר בדבשתו מזון לימים באים.

המצה עצמה היא לחם עוני, לחמם של עבדים נמלטים, שאין להם זמן לחכות עד שיחמיץ הבצק. זאת הסיבה שבגללה מתחיל ליל הסדר ב"הא לחמא עניא", ומיד מגיעה ההזמנה: "כל דכפין ייתי ויכול, כל דצריך ייתי ויפסח". זה טבעם של יהודים, רחמנים בני רחמנים; כשהם מסבים אל שולחן החג, הם חושבים על עניים, אך ורק עליהם. וכך נאספים נזקקים בהמוניהם - כל דכפין ודוחפין - עד שלא נותר כיסא פנוי לאליהו, גם לא לחיילים שבויים.

באווירה אביבית של שיר השירים, כשקול התור נשמע בארצנו, לפתע נשמעות מבעד לחלון הפתוח גם זמירות אחרות, צורמות: "ונא אל תצריכנו לא לידי מתנת בשר ודם ולא לידי הלוואתם, שלא נבוש ולא ניכלם לעולם ועד". מה קורה כאן פתאום, האם עם-חלכה מתחיל להתנער ולעכור את השמחה? האם זאת תודתם של מקבצי הנדבות לנדיבים? אם אינם מעוניינים במתנות ובהלוואות, ואם אינם רוצים להתבייש, אז שלא יעשו טובות, שלא יתחננו בחג הבא לעוד בקבוק יין או בקבוק שמן. אין מי ששנוא על י"ט משפחות מדל מתנשא, כפוי טובה. לא היטבנו אתם בהתקדש החג, רק כדי לשמוע טקסטים חתרניים, שטעמם מרור וחזרת, המתפרשים כביקורת סמויה על חברינו בממשלה.

כבר לפני עשרה ימים היה ברור שפסח תשס"ח יהיה פסח שונה, עצוב, לאחר שבית משפט התיר מכירת חמץ. ארץ רגזה, רעשו שמים, ואלי ישי שאג: זה הסוף של המדינה היהודית.

כמי שהחזיק מעמד כל השנים גם בלי אכילת חמץ בפסח, אני מזהה אפשרויות אחרות לסוף: כשרשת חינוך מנציחה בערות - זה לא יהודי, וזה הסוף; כשתנועה פוליטית אינה מקיאה את הטרף שאכלו כמה מראשיה המושחתים - זה לא יהודי, וזה הסוף; כשביטאון התנועה מעלים כליל ידיעות על שומרי תורה ומצוות שמתעללים בעוללים ויונקים - זה לא יהודי, וזה עוד סוף אחד; ומה זה כשנמנעים מתרומת איברים לחולים אנושים? כשמשליכים תינוקות של בית רבן החוצה, רק משום שהם ילדים שחורים בסביבה לבנה, והשואגים שותקים - זה בכלל לא יהודי, וזה סוף נוסף. האם לא היה זה אלוהים שציווה את משה ואהרון בצאת ישראל ממצרים - "וכי יגור אתך גר ועשה פסח, והיה כאזרח הארץ"?

בטרם נוטלים נר דולק ונוצה ושקית נייר כדי לאסוף את פירורי החמץ האחרונים, מוטב ליטול מטאטא גדול ופח אשפה גדול, ולהשליך אור גדול על כיכר הלחם השלמה שמעלה מחיר ועובש.

לא די שמגעילים כלי בית, מוכרחים להגעיל גם כלי שלטון.

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 10 May 2008 בשעה 13:09 | IP רשוּם צטט את טיל4

יום העצמאות - התאריך ההיסטורי והתאריך הדתי

כתבה: אורה לב-רון
תחקיר: שמואל ברטנשטין

ביום שישי ה' באייר תש"ח, בשעה 16:00 הוכרזה מדינת ישראל.

דוד בן-גוריון, ראש הממשלה הראשון, נשא את ההכרזה, כל בית בישראל היה צמוד למכשיר הרדיו ועד היום מעורר התרגשות המשפט "..... הוכרז על הקמת ....."

היה זה יום שישי, ערב שבת חשוב מאין כמותו בתולדות הישוב היהודי הצעיר בארץ ישראל. והוא נקבע כיום חג, החג החשוב ביותר של מדינת ישראל: יום העצמאות.

לכאורה, מאז נחוג החג בתאריך בו הוא חל, מדי שנה, כפי שנהוג למשל בארה"ב. אבל בישראל התגבר בינתיים הכוח הפוליטי הדתי. לפתע נזכרו הדתיים שלא יפה להקים מדינות בימי שישי, כשהשבת עלולה להכנס בכל רגע ולהתקל במדינה הצעירה שבדרך. לאט לאט גם צברו כוח פוליטי, ואז תוקן בכנסת החוק ו"הוזז" יום העצמאות בעדינות ממועדו המקורי.

עד 1957 נחגג יום העצמאות במועדו, פעמיים בשבת ופעם אחת ביום שישי. ב-1958 "הוזז" החג לראשונה וב-2004 הוזז לאחרונה כך שנותרו רק שלושה ימים בשבוע בהם "מותר" לחגוג את יום העצמאות: שלישי, רביעי, וחמישי. לכן, כשאומרים לילדים בביה"ס ש"היום יום העצמאות", הכוונה היא בעצם שאולי זה לא ממש היום, אבל היום מותר לחגוג, לפי הפשרה הקואליציונית.

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 19 May 2008 בשעה 19:01 | IP רשוּם צטט את טיל4

רדיו ת"א הפסיק תשדיר פרסום המסייע לחוזרים בשאלה.

שי הורוביץ היה בן 17 כאשר החליט לעזוב את העולם החרדי שבו נולד וגדל. לאחר הקשיים שחווה הוא הביע בטלוויזיה את רצונו להקים אגודה שתעזור ליוצאים בשאלה כמותו.

בין הצופים בהורוביץ היו תמי ומיקי כהן, פלמ"חניקים לשעבר וכך, ב-1991, הוקמה "הלל - האגודה ליוצאים בשאלה, הזכות לבחור".

האגודה חיה על התנדבות ותרומות, מה שיוצר כמובן את הצורך להגיע לציבור, בין השאר, באמצעות הרדיו. לפני כחודש פנתה האגודה לרדיו תל אביב, הרדיו אמר תודה רבה, לקח את הצ'ק ושידר את התשדיר - כצפוי וכמקובל.

ואז אירע המעשה המאוד בלתי צפוי והמאוד בלתי מקובל בתחנות שוחרות פרסומות. לאחר ששידרה שבעה תשדירים מהעשרה, עליהם הוסכם, הודיעה הנהלת הרדיו לאגודה כי לא תשדר את שלושת התשדירים שנותרו. מובן מאליו שהאגודה, באמצעות עו"ד רות ברק, שיגרה מחאה מלווה ובקשה להסבר.

טנק מול רוגאטקה

מנכ"ל הרדיו, שי בן-מאור, שיגר בתשובתו את הנימוק הבא: "כשם שהתחנה לא שידרה תשדירים המעודדים חזרה בתשובה, מתוך התחשבות במאזיניה, שעניין כזה עשוי להיות לצנינים בעיניהם, כך אין היאׂמעוניינת לשדר תשדירים, המעודדים חזרה בשאלה ועשויים לפגוע במאזינים אחרים".

אז עכשיו בוא נראה מה נאמר בתשדיר של האגודה:

"ברדיו המעבר מהעולם החרדי לחילוני נראה פשוט, במציאות לחוזרים בשאלה הוא הרבה יותר מסובך. אגודת הלל עוזרת לחוזרים בשאלה במציאת בית חם, השכלה והסתגלות לעולם המודרני. בואו נעזור. פרטים והתנדבות בטלפון 1-700-70-70-73".

אתם רואים כאן ולו מילה אחת של עידוד לחזרה בשאלה? מה שעולה מהתשדיר זה שהאגודה מסייעת לאלה שכבר החליטו לעשות את הצעד מהעולם החרדי לחילוני.

להשוות מחזירים בתשובה עם אגודת הלל, כפי שעושה מנכ"ל הרדיו, זה כמו להעמיד טנק מול רוגאטקה.

למחזירים בתשובה יש כספים רבים, מפלגות, גישה לצה"ל, לבתי ספר, ותחנות רדיו משלהם.

איפוא תמצא אגודת הלל במה להעביר מעליה את מסר העזרה שלה? אם לא ברדיו "ליברלי" ו"מתקדם" כמו הרדיו המסחרי, מה נשאר לה? הרדיו של ש"ס?

"צניניותם" אומנותם

כמו בכל סיפור טוב, גם כאן יש אתנחתא קומית. היא נמצאת בחרדה של מנכ"ל הרדיו לרגשות המאזינים ולרצונו למנוע מהם "צנינים". אתם יודעים מי משדר בתחנה הזאת? - חבורה של צעירים חסרי מנוח ולעתים חסרי רסן. שהפרובוקטיביות היא לחם חוקם והצנינים הם אומנותם. אלה חבר'ה המתנגדים לכל פגיעה ב"חופש הביטוי", גם כאשר מדובר בביטוי מופקר. ואלה חרדים לביטויים שאינם "עשויים לפגוע במאזינים". חה,חה, חה.

ממי פחד המנכ"ל?

האם מדובר בחרדה לשלום המאזינים בכלל, או לסקטור או מיגזר מסויים? התשובה נמצאת בעובדות. המנכ"ל טוען שהוא אישית החליט על הפסקת התשדירים מבלי שהיתה עליו השפעה כלשהי. כלומר, מנכ"ל הרדיו מבקש שנאמין שבוקר אחד, לאחר ששודרו כבר שבעה תשדירים, הוא אמר לעצמו היי, צריך להפסיק מיד את התשדירים של הלל.

אף אחד לא דיבר אתו, לא ביקש, לא לחץ, לא איים, סתם כך, הארה? או שמא גירסת מנהלת הלקוחות, שירה בייניץ יותר נכונה? היא היתה זו שהודיעה לאיש האגודה גדי וייסמן את הבשורה, ואמרה לו, לדבריו, ש"שר התקשורת איים שיסגור את התחנה אם יימשכו התשדירים". קצת שונה מהסברי המנכ"ל, לא? השר כידוע, הוא איש ש"ס, אריאל אטיאס, המכחיש בכל תוקף שהתערב בכל צורה שהיא. אפשר להאמין לו, שרים אף פעם לא עושים בעצמם את העבודות הללו.

אבל התנהגות המנכ"ל מלמדת שמישהו, או מי שהם, גרמו לו לוותר על מטה לחמה של התחנה - תשדירי פרסומת. מה שאומר שההנהלה החליטה שהמשך התשדירים עלול לגרום להפסדים גדולים יותר. מה הלאה? - האגודה פנתה אל הרשות השניה שבודקת, מנהיג מרץ חיים אורון כבר בענין, והבג"ץ ברקע. בקיצור, נראה שעוד יישמעו בפרשה הזאת כמה ביטויים חופשיים, אם כי אולי לא במעוז הצנזורה ברדיו תל אביב.

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 23 May 2008 בשעה 15:43 | IP רשוּם צטט את טיל4

על רשב"י ועליזה שנהר - מבט יהודי חילוני על ל"ג בעומר

יאיר רוטקוביץ

ל"ג בעומר? מה זה ל"ג, ומה זה עומר...? ההילולא של רשב"י? מי?.. שם של רחוב? החג הזה לא העסיק כלל יהודי חילוני ממוצע. החילוני לכל היותר רץ עם הילדים להבעיר כמה עצים, והצחין את השמיים של השכונה. כמו הורים אחרים שחייבים לתת לעולל להיות פירומן לכמה שעות עשנות. ולהניח לו לישון עד מאוחר, כי הבחור חזר עייף ומפוחם, ועוד יש חופשה בבית הספר. מה עוד? כלום.

בימים קודמים הרוח הציונית עוד ניסתה לשזור מעט את סיפור בר כוכבא והמרד ברומאים כחלק מהמיתולוגיה של היום הזה, והוא היוה את הדגם למלחמת השחרור היהודית בארץ ישראל. אבל גם זה כבר אבד. ומי זוכר שכך המורים, סליחה, המורות, מספרות בבית הספר, אם בכלל.

ומה כיום? אש אש מדורה. והרבה עשן, גם לא אקולוגי. על מה ולמה... לא ברור.

"ככה זה, כולם עושים.. למה לא?!", חילוניים יענו. ו"נחמד לצאת עם הילדים", הם יוסיפו. והדתיים יצקצקו ברוב הטפת מוסר, שהנה עוד דוגמא לבורות המדהימה של החילוניים ביהדות, ושכדאי שיתחילו ללמוד מעט יידישקייט בבית הספר, כי עם חוסר זהות שכזה, אבוי לאן נגיע. ואיך ייתכן שילד יהודי לא מבין בספירת העומר, טוב בטח... אם אבא שלו מתגלח בספירה, ועוד עם תער... איך יגדל כאן ילד יהודי ראוי? צריך לעשות משהו.

גם לטעמי צריך לעשות וללמד, ועוד איך. חובה לעסוק במועדים היהודים האלה. אבל ממש לא כאופי החלום הדתי המצוי. צריך ללמד את הילדים, ואת עצמינו כיהודים חילוניים, שראשית כדאי להפסיק להיות תוכים ולבסס את מנהגי היהדות שלנו "כי ככה זה". עומק תרבותי ורוחני לא נשיג, רק נידרדר במורד תלול של חקיינות.

ול"ג בעומר הוא חג מצוין להתחיל לשרוף בו את הפרות הקדושות.. "כי ככה זה"? אין ככה זה. ויהדות טובה חילונית מתחילה בשאלה. ובתשובה שלא מוכנה לקבל "ככה".

אפשר וחובה לייצר משמעויות חילוניות מתחדשות למועדים היהודיים, ורק חילוני שיכול לשחוט פרות שהן כבר מזמן פגרים תרבותיים. אצלו מירב הסיכוי להחיות פרשנויות עסיסיות. ומה יצא לו לחילוני חדשנות מל"ג בעומר? מי יודע... פשוט תנו לו, אתם הדתיים צ'אנס, לבד, בלי הדרכות של כאילו יודעי כל. ובלי התנשאות של רבנים דתיים מאוד נחמדים. פשוט תנו לחילוניים ללמד יהדות לחילוניים כהבנתם. כי אחרת שוב החילוני ידחה את היהדות הדתית שאינה תואמת לו.

ואיך הם יצליחו? כאן חשוב שדתיים יידעו היטב היטב מי זו עליזה שנהר. מי..? שם של רחוב? לא, היא אישה חייה וקיימת. וגם רוב החילוניים לא יודעים מי היא. אז: ד"ר עליזה שנהר היא אישה יקרה שכתבה דו"ח חשוב מנומק ומלומד אשר מעלה אבק כבר עשר שנים. בו היא מספרת סיפור עצוב על חוסר לימוד התרבות היהודית אצל החילוניים. והיא אפילו העלתה רעיונות כיצד לעשות את זה. מספרים, שמדי פעם נאספים כמה יהודים חילוניים מלומדים ומבכים על חוסר מימושו של הדו"ח. וכיצד רוב תקציבי לימוד התרבות היהודית נשאבים כבמטה קסם אל תוך החינוך הדתי. הרי הכול תלוי בחינוך.. לא? כך היא טענת הדתיים. אז בזה הם צודקים. אם כך הנה הזמנה וכלי לפוליטיקאים לדאוג לחינוך יהודי לחילוניים. יהודי חילוני לא מתנצל ולא נחות מול אחיו הדתי.

חוצפה לדחוף אדם מהמדרגות ולתהות מדוע הוא רץ, באותה מידה שקל לקונן על הבורות החילונית ולא לתת גרושים רבים לחינוך יהודי חילוני. ועד אז..? שהחילוניים יתחילו לשרוף בל"ג בעומר פרות קדושות.

טיל4
מנהל/ת הפורום
מנהל/ת הפורום
סמל אישי

נשלח בתאריך: 05 June 2008 בשעה 23:21 | IP רשוּם צטט את טיל4

הצגה " אוי אלוהים" מאת ענת גוב בתיאטרון הקאמרי.

זאת הצגה קאמרית בה משתתפים שלוש נפשות בלבד כאשר אחת הדמויות אפיזודית בלבד דהינו כמעט כל ההצגה הנה דו שיח אחד בין שתי הדמויות. זה מספיק כי אחת הדמויות היא אלוהים בכבודו ובעצמו.

למחזה התחלה של קומדיה נחמדה מאוד עם הברקות רבות ובהמשך הוא מתפתח לויכוח פילוסופי עם אלוהים על טיבו. המחזה מציג שאלות שרבים שואלים את עצמם בקשר לאלוהים ושאין להן תשובה. מנותחים פעולות שונות של אלוהים על פי התנ"ך כולל ספר איוב, מה המניעים לכל אחד ממעשיו ונשאלות ונידונות שאלות כגון מדוע יצר את האדם ,האם כדי לייסרו לגרום לו לסבל ולהעמידו כל פעם במבחן למרות שהוא הוכיח את נאמנותו לו. האם הוא-אלוהים אל רחמן או אל נקמן.  

כל זה מתרחש בהצגה לאור העובדה שפסיכולוגית מקבלת טלפון בעילום שם ממישהו הרוצה לקבל טיפול אצלה. תחילה הוא אינו מוסר את שמו וזהותו כי "ממילא לא תאמיני לי". אלוהים בא לטיפול כי הוא בדכאון ורוצה לשים קץ למפעל חייו. לפסיכולוגית זמן של פגישה אחת איתו כדי להציל את העולם.  

בהרבה פירסומים המחזה מוגדר כקומדיה .זה נכון בחלקו הראשון. יש בו הברקות ומשפטים כגון: "לא היתה לך אימא אז את מי נאשים בכל מה שעשית" "למה לא עצרתי את הבריאה ביום החמישי", "לא היתי מרוכז כשבראתי את האדם", "אם הייתי מרוכז לא הייתי עושה שטות כזו", "בראתי את האדם כי הייתי בודד ורציתי חבר ומאז מרגיש עוד יותר בודד", "אין לי אימא אין לי אבא אני יתום מלידה", " אף פעם לא חיבקו אותי", "חותכים חתיכה מה... כדי ליצור ברית איתך ומה מקבלים ממך את ה... כולו".

זה חייב להצחיק. בהמשך הפסיכולוגית עושה חשבון עם אלוהים ויש אמירות בגובלות לא עם קומדיה אלא פילוסופיה. הנה כמה מהן: "רק אלוהים יכול להיות כל כך לא אנושי", אני אמן מולטי-יוצר ומבצע", " יש לך בעיה עם אלימות. אתה לא רוצה שיאהבו אותך אתה מאיים", "בראתי פרסה", "חשבתי שאני רע ולא אל מלא רחמים", "הרגשתי פחד ממני מאז [איוב] התחלתי לאבד את כוחי".

אלוהים ברגע שהשתחרר מהכח נעשה בריא. הכח עבר לאדם. אנו כעת ההורגים ילדים, אנו משמידים בפצצות אטום. הכח משחית. אלוהים נעשה אנושי יותר ברגע שהשתחרר מהכח. אלוהים זה בעצם רק מילה. פרט לבעייתיות שבמחזה עצמו ותוכנו ההצגה מעניינת, מחייכים בה לפעמים.

ההצגה מבוימת היטב. היא קצבית ביותר ומשוחקת טוב. השאלות שהיא מעלה רציניות ביותר כדי לתת להן צורה של פרסה וקומדיה. שירי גולן טובה מאוד כפסיכולוגית השואלת את השאלות הנכונות את אלוהים שאין להן תשובה.

אביהוד תדהר מצויין בהופעותיו הקצרות כאוטיסט ואנו מאמינים לו כי אכן הוא כזה. יוסי פולק טוב מאוד כאלוהים הנמצא במשבר, בדיכאון וזקוק לטיפול פסיכיאטרי. אם נראה את ההצגה כקומדיה היא לא מצחיקה מספיק. אם נראה אותה כמחזה רציני אז הטיפול בנושאים הוא שטחי ולא יסודי.יש בה דברים יותר מדי רציניים בהם דנים כלאחר יד ברמז ובצורה לא רצינית.

בסופו של דבר לאחר חשבון עם אלוהים הפסיכולוגית נשארת עם האמונה באלהים למרות שחושבת שלא קיים...  

לראות או לא לראות: לראות כי ההצגה מבדרת אך להתייחס לכל כהצגת בידור ולא ברצינות לשאלות שההצגה מעוררת

<< הקודם עמוד של 5 הבא >>
  שליחת תגובהשליחת נושא חדש
גרסת הדפסה גרסת הדפסה

קפיצה לפורום
אינך יכול/ה לשלוח נושאים חדשים בפורום זה
אינך יכול/ה להגיב לנושאים בפורום זה
אינך יכול/ה למחוק את הודעותיך ותגוביך בפורום זה
אינך יכול/ה לערוך את הודעותיך ותגובותיך בפורום זה
אינך יכול/ה לצור סקרים בפורום זה
אינך יכול/ה להצביע בסקרים בפורום זה